Bodrum’da ev kiraları yükselmeye devam ediyor.

Bodrum'da emlak kiraları talep patlaması ve artış yaşanıyor.

Bodrum’da ev kiraları yükselmeye devam ediyor.

Devam eden ve gittikçe daha tehlikeli hale gelen pandemi süreci ve İzmir depremi sonrasında insanların daha sakin ve izole bir yaşam arayışı ve çok katlı binalardan daha az katlı binalara yönelmesiyle birlikte Bodrum’da yaşayan kış nüfusunun 600 binlere kadar yükselmesiyle evlere olan talebin de artması ilçede hem satılık hem de kiralık konutlarda fiyatların iki katına yükselmesine yol açtı.

Geçen yıl 200 bin lira olan 75 metrekarelik 1+1 bir dairenin satış fiyatı kalitesine ve mevkiine göre 300 bin ile 500 bin liraya kadar çıkıyor. 2+1 ve 3+1 evlerde ise fiyatlar 500 binden başlıyor. Özellikle ilçe merkezinde kiraların yüksek olması nedeniyle devlet memurları Bodrum’a tayin olmak istemiyor. Olanlar ise kiraların yüksekliği nedeniyle, her gün kilometrelerce yol gitmeyi göze alıp, ilçeye uzak olan Mumcular Mahallesi ya da diğer kırsal mahallelerde ev kiralıyor.

İlçede 1+1 evler 1.500 ile 1.800 lira, 2+1 evler 2.000 ile 2.500 lira, 3+1 evler ise 3.000 ile 5.000 lira arasında değişen fiyatlarla kiraya veriliyor. Havuzlu, bahçeli 100 metrekarelik bir evin kirası 10.000 liradan başlıyor.

Salgın nedeniyle büyük bir göç unsurunun ortaya çıktığını ifade eden Bodrum Emlak Müşavirleri Derneği Başkan Yardımcısı Can Tayhan; “Büyükşehirlerden Fethiye, Marmaris’e olduğu gibi Bodrum’a da büyük bir göç yaşandı. İzmir’deki deprem sonrası ve deprem uzmanı bilim insanlarının İstanbul’da beklenen deprem ilgili açıklamaları Bodrum’da başta konut ve arazi alımlarının artmasına neden oldu. Bodrum’a yerleşmek arzusu yoğunlaştı. Müteahhitlerin kat karşılığı arazi alımlarında da bir artış söz konusu. Yoğun talep kiralarda artışa neden oldu. 1 artı 1 apartların kirası 1800 liraya kadar çıkıyor. 2 artı 1 evlerin kiraları 2 bin, 2 bin 500 lira, 3 artı 1 evler için 3 bin lira 5 bin lira arasında semtine göre değişen kiralar isteniyor. Tüm ilçelerde ev fiyatlarında yüzde 50 ile yüzde 100 arasında bir artış var. Özelikle Yalıkavak, Gündoğan ve Göltürkbükü mahallelerinde yüzde 70 ve yüzde 100’e varan kira artışları söz konusu. Ancak bunun sorumlusu kesinlikle emlak komisyoncuları değil. Fiyatlardaki artış tamamen ev sahiplerinin taleplerinden kaynaklanıyor” dedi.

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE