Aylık 100 bin adettin üzerinde konut satış iyiye işaret..

Türkiye İstatistik Kurumu temmuz ayı konut satış rakamlarını açıkladı. Buna göre Temmuzda, geçen yılın aynı dönemine göre 53% azalışla 107.785 konut satıldı. Kredili satışlar 20.553 seviyesinde kaldı.

Aylık 100 bin adettin üzerinde konut satış iyiye işaret..

Akyapı kurucularından Mahmut Asmalı, Temmuz ayına ilişkin satış rakamlarını şöyle değerlendirdi:

“Konut satışları 2020 yılında kamu bankalarının öncülüğündeki düşük faizli konut kredisi kampanyasının etkisiyle 1.5 milyon rekorunu kırmıştı. 2020’nin Temmuz ayı ise 229.357 adet ile tarihin en yüksek konut satışının yaşandığı ay olmuştu. Bu veriler doğrultusunda Temmuz 2021 rakamlarında, baz etkisiyle bir gerileme oldu. Aylık satışın 100.000 adettin üzerinde olması önemli bir gelişme.

Geçen yıl olduğu gibi bir kredi kampanyası bu yıl da düzenlenirse bekleyen talebin harekete geçip, yeniden rekor rakamlara ulaşılması mümkün. Yüksek finansman oranlarına rağmen konuta talep azalmıyor. Kredi kullanımı çok düşük seviyede olsa da peşin alımlar ön planda. Yabancıya satıştaki hareketlilik de ülkemize olan ilginin yüksek olduğunu gösteriyor.”

Kadir Özel

Gayrimenkul Sektöründen uzun yıllardır hizmet veren ve sektörün tüm yeniliklerini, yeni konut projelerini araştırma yaparak okuyucularına doğru ve gerçekçi bilgi aktaran bilgi birikimiyle tüm okuyucularımıza aktarıyoruz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE