Avcılar'da yeni Konutların fiyatları yükseldi.

17 Ağustos depreminin en çok hasarlı bina ve yıkımın yaşandığı ilçe Avcılar’da, 26 eylülde Silivri açıklarında gerçekleşen 5. 8’lik deprem sonrasında eski binaların fiyatlarında büyük düşüşler, yeni binalarda ise hem satış fiyatlarında hem de kiralama bedellerinde artışlar yaşanmaya başlandı.

Avcılar'da yeni Konutların fiyatları yükseldi.

17 Ağustos depreminin en çok hasarlı bina ve yıkımın yaşandığı ilçe Avcılar’da, 26 eylülde Silivri açıklarında gerçekleşen 5.8’lik deprem sonrasında eski binaların fiyatlarında büyük düşüşler, yeni binalarda ise hem satış fiyatlarında hem de kiralama bedellerinde artışlar yaşanmaya başlandı.

1999 Depremi’nden sonra yapılara 4 kat sınırı getirilmesinin
de etkisiyle kentsel dönüşüme gidilemeyen ilçede 4 katın üstündeki yapıların
yerine aynı yükseklikte yapı izni verilmemesi nedeniyle önemli bölümü deniz
kumundan yapılan ve günümüzdeki standartlara uygun olmayan binalar
yenilenemedi.

Silivri depremi sonrası son iki hafta içinde binlerce kişi yaşadıkları binaları Avcılar Belediyesi veya Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü uzmanlarına gözleme dayalı kontrol ettirirken, çürük olduğu tespit edilen binalar tek tek boşaltılmaya ve mühürlenmeye başlandı.

İnsanların oturdukları binalara güvenemeyip daha sağlam olduklarını düşündükleri evlerde yaşamak istemeleri ve tahliye edilen riskli binalar nedeniyle ilçede yeni yapılmış binalarda kiralık evlerin neredeyse tamamının tutulduğuna dikkat çeken bölgenin uzman emlakçısı Sevgi Selimoğlu, yeni binalarda 2+1 kiralık fiyatı 1.200-1.300 TL’den 2.000-2.300 TL’ye kadar çıktığını, satışlarda da daire fiyatlarının ortalama yüzde 15-20 arasında fark ettiğini, 350 bin TL’lik yeni dairelerin satış fiyatlarının 400 bin liraya yükseldiğini söylediler.


Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2019, 23:46
YORUM EKLE