Avantajlı Kredide Şartlara Dikkat

Normalleşme sürecine geçiş ve sosyal hayatın canlanması amacı ile gerek birinci el gerek ikinci el konut alımlarında kullanılmaya başlanan “Avantajlı Konut Kredisi” kapsamında kredi şartlarına dikkat etmek gerekiyor.   Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Konut kredisi kullanacak olan gerçek kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar var.

Avantajlı Kredide Şartlara Dikkat
banner112

Normalleşme sürecine geçiş ve sosyal hayatın canlanması amacı ile gerek birinci el gerek ikinci el konut alımlarında kullanılmaya başlanan “Avantajlı Konut Kredisi” kapsamında kredi şartlarına dikkat etmek gerekiyor. 

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Konut kredisi kullanacak olan gerçek kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar var. Öncelikle 01.01.2019 tarihi ve sonrasında satış görmüş taşınmazlar kampanya dahilinde değerlendirilmiyor. Bu aşamada kredi kullanacak olan alıcıların tapudaki en son tarihe dikkat etmeleri gerekiyor. Hatta bu husus ekspertiz raporlarında da ayrıca kontrol ediliyor. Ayrıca refinansman ve borç transferleri de kampanya kapsamına dahil değil. Söz konusu finansmandan gerçek kişiler yalnızca bir kez faydalanabiliyorlar” dedi. 

Banka Sayısı Arttı

Avantajlı konut finansmanı çerçevesinde banka sayısının da arttığını belirten Özelmacıklı “Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın dışında Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım da normalleşme sürecine dahil oldu. En düşük faiz oranın yanı sıra kredi vadesinin 180 aya uzatılarak, ödemesiz dönem hakkı tanınması ev sahibi olacaklar için tarihi bir fırsat sunuyor. Bu dönemde emlak işletmelerimize çok yoğun talepler alıyoruz. Stoklar bitmeden hızlı karar alan tüketiciler fırsatı yakalamış olacaklar” dedi. 

Finansmanın Kolaylaşması Zam Olarak Yansımamalı

Fiyatlara zam yapılmasının fırsatçılık olarak değerlendirileceğini belirten Özelmacıklı “Gerek bazı mal sahipleri gerekse bazı müteahhitler satış fiyatlarında kredi kampanyaları sonrasında zamlar yaptılar. Emlak işletmelerinde ise fiyatlarda ise herhangi bir yükselme söz konusu değil. Çünkü yetkilendirme sözleşmesi ile satış yetkisi alan emlak işletmeleri, ilan fiyatlarında sözleşme kurallarına uymakla yükümlü, kendileri fiyat artıramaz, satıcılar da yetki süresi boyunca fiyat yükseltemezler. Bu nedenle emlak işletmelerinin ilan bedellerinde herhangi bir artış söz konusu olmadı” dedi.

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olunabilir

Kira bedellerinde yaşanan artışların ilerleyen dönemde kredi ödemelerini kolaylaştıracağını da belirten Altın Emlak Genel Müdürü “12 aya kadar ödemesiz dönem ile ev tadilatları, beyaz eşya yenilemeleri, taşınma masrafları, sigorta, kredi ve ekspertiz masraflarının ödenmesi çok daha kolay hale geldi. Örneğin 350 bin TL’lik ikinci el bir ev alacak olan tüketici, 35 bin TL peşin ödeyerek 315 bin TL kredi çektiğinde, 180 ay boyunca sabit ödeme olarak aylık 3.172-TL taksit ile ev sahibi olabilir” dedi.


Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2020, 10:20
YORUM EKLE