Dar gelirlilere ödenen 20 bin TL ve 40 bin TL nakit para yardımı nasıl alınacak? 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı betonarme ev yapımı için asgari desteği 25 bin TL’den 40 bin TL’ye çıkarmıştı. 2020 yılında ev onarımı için 15 bin TL olan destek 20 bin TL'ye çıkarılmıştı. Prefabrik ev yapımındaki yardımlar ise 20 bin TL’den 30 bin TL’ye yükseltilmişti. 

Bugün asgari ücret açıklaması yapıldı. Net 2 bin 825 TL olarak açıklanan asgari ücretten sonra dar gelirli vatandaşlar bakanlığın 40 bin TL olarak yaptığı desteğin 2021 yılında miktarını da merak ediyor. 

Betonarme ev yapımı için 40 bin TL nakit hibe desteği evi bakımsız ve hane geliri 701,32 TL’yi geçmeyen ailelere veriliyor. Destekten faydalanmak isteyenler bulundukları il ya da ilçe kaymakamlık binalarındaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı binalarında başvuru yapabiliyor. Ayrıca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın il veya ilçe müdürlüklerine de başvuruda bulunulabiliyor. 

2021 yılında da devam edecek mi? 

İhtiyaç sahibi kriterine uygun vatandaşlara ödenen 40 bin TL hibe desteği 2021 yılında da devam edecek. Bu konuda aksi bir açıklama yapılmadı. İhtiyaç sahibi olan vatandaşlara sağlanan devlet desteklerinin çok önemli bir kısmı 2021 yılında da sağlanmaya devam edecek. 

Aile Bakanlığı tarafından sağlanan barınma yardımları 2021 yılında sağlanacak desteklerin başında geliyor. Bakanlık birimleri ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları sağlıksız, kötü durumda olan, yaşanamayacak seviyede kötü olan evlerde yaşayan ailelere kendi evlerini yapmaları durumunda 40.000 TL doğrudan ve geri ödemesiz destek verirler. 

Başvuru Şartları Başvuru yapacak kişinin 18 yaşından büyük olması. Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olması. Yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul olma gibi özel şartlardan herhangi birine haiz olma, Ev yapımlarında arsanın tam hisseli tapusuna haiz olma.