Döviz kurlarında yaşanan yukarı yönlü hareketlenmeler ve satın almalarda TL’ye dönme zorunluluğunun getirilmesinin ardından yalı satışlarında da hareketlenmeler yaşandığını kaydeden gayrimenkul brokerı Songül Toprak Özsan, 2020 mart ve haziran arasındaki süreçte satılık yalılara önceki yılın aynı dönemine göre tam 10 kat fazla talep geldiğini anımsatarak 2021 yılı mayıs ayı itibarıyla nisan ayına göre 4 katı bir talep artışı yaşandığını söyledi.

Özsan’ın verdiği bilgiye göre 2014-2020 arasında yapılan toplam yalı satışı sayısına sadece son 1.5 yılda ulaşıldı ve 20’ye yakın yalı bu dönemde el değiştirdi. Satışlar Anadolu Hisarı, Kandilli, Kanlıca ve Yeniköy bölgelerinde yoğunluk kazandı. Özsan, salgın sürecinde Anadolu Yakası’ndaki bahçeli yalı ve yalı dairelerine yerli alıcıların talebinin arttığını belirtti.

Son dönemdeki alımların tamamının yerli alıcılar tarafından gerçekleştiğini dile getiren Özsan, “200’e yakın yalı halen satışta. Yalılarını satışa çıkaran aileler yalılarının isminin satılık olarak ortalarda dolaşmaması için gizlilik sözleşmeleri imzalıyor” dedi.

Boğazda son dönemde satışı gerçekleştirilen bazı yalıların fiyatı şöyle:

Çarşamba gününden geçerli Motorine 2,50 TL fiyat indirim geldi. Çarşamba gününden geçerli Motorine 2,50 TL fiyat indirim geldi.

Tevfik Bey Yalısı – 18 milyon dolar

Riyazeci İzzet Bey Yalısı – 17 milyon dolar

Esra Umur Yalısı – 10 milyon dolar

Üstünel Yalısı – 18 milyon dolar

Sadıkoğlu Yalısı – 35 milyon dolar

Kıbrılı Yalısı’nın Harem Bölümü – 19 milyon dolar

Kaynak: Sözcü