100 yıllık Beykoz Çayırı'nın imar planları, İBB Meclisi'nde 2021 yılının eylül ayı oturumlarında millet bahçesine dönüştürülmek üzere değiştirildi.

Beykoz Belediyesi tarafından sunulan plan teklifinde çayıra; millet kıraathanesi, sanat atölyeleri, çay bahçesi, okçuluk ve tenis gibi spor alanları, cami, mescit, büfe, idari tesis, otobüs-teleferik hattı istasyonu, emsale dahil olmamak üzere zemin altı otopark yapılmasının önü açıldı.

İnşaat alanı 1929 metrekareden, 4 bin 800 metrekareye yükseltildi. Kamuoyunun tepkisini çeken plan değişikliği mecliste tartışmalara neden oldu.

Bandırma’da Milli Emlak’dan satılık arsa. Bandırma’da Milli Emlak’dan satılık arsa.

ekrem-imamoğlu

İMAMOĞLU VETO ETMİŞTİ

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, karara muhalefet eden CHP'liler, çayırın yapılaşmaya açılacağı uyarısında bulunarak “Beykoz Çayırı'na dokunmayın” dediler.

Ancak plan değişikliği AK Parti -MHP grubunun oyları ile kabul edildi. Karar bir sonraki ay İstanbul Büyükşehir Başkanı Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından veto edilerek tekrar görüşülmek üzere meclise gönderildi.

Fakat çoğunluktaki AK Parti-MHP grubu veto kararına direnerek plan değişikliğini aynen geçirdi.

İHALE TARİHİ: 3 AĞUSTOS

TOKİ de Beykoz Çayırı'na millet bahçesi inşaatı yapmak için ihale hazırlıklarını tamamladı. TOKİ “Beykoz İlçesi Yalıköy ve Ortaçeşme Mahalleleri Millet Bahçesi ve Millet Bahçesine Ait Sosyal Donatılar İnşaatları İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi” için 3 Ağustos günü ihale düzenleyecek.

Açık ihale usulü ile düzenlenecek ihalede, teklifler sadece elektronik ortamda alınacak.

Konvansiyonel kalıp sistemiyle 2 bin 207 metrekare inşaat alanına sahip sosyal donatılar inşa edilecek. 104 bin 557 metrekarelik alanda millet bahçesi genel altyapı işleri ve rekreasyon alanları yapılacak. Çalışmaların 400 günde tamamlanması planlanıyor.