Pandeminin çok hassas ve matematikle, bilimsellikle, sayılarla yönetilen bir konu olduğunu kaydeden ve kendilerinin de Bilim Kurulu’nun aldığı kararlara uyumlu bir şekilde devam etmek durumunda olduklarını kaydeden Bakan Ersoy, geçen yılki 16 milyon turist sayısında bu yıl yüzde 50 artış olabileceğini ve yaklaşık 25 milyon turist hedeflediklerini dile getirerek “Gönlümden 30 milyon turist geçiyor. 23 milyar dolardan fazla turizm geliri hala yakalanması mümkün olan bir hedef. Sektör temsilcileriyle biz bu hedefe hala inanıyoruz. Bu hedefi yakalamak için ne gerekiyorsa azimle yapıyoruz.” dedi.

Yenilenen AKM 29 Ekim’de açılacak

Atatürk Kültür Merkezi’nde çalışmaların hızla devam ettiğini, 29 Ekim’de açılışını yapacaklarını kaydeden Ersoy, merkezde çok amaçlı birçok alan oluşturulacağını, Kültür Sokağı’nın 24 saat aktif olacağını belirtti.

Dedeman Zincirine Yeni Bir Halka Daha Eklendi Dedeman Zincirine Yeni Bir Halka Daha Eklendi

Sümela Manastırı’nda çalışmalar tamamlandı, açılış 1 Temmuz’da

Sümela Manastırı’nı 1 Temmuz’da ziyarete açacaklarını anlatan Ersoy, “Çok zorlu bir süreç geçirdik. Yukarıdan taşlar, kayalar akıyordu. Aşama aşama kapatıp, kontrollü bir şekilde açıp, tekrar kapattık. O kadar zorlu bir coğrafyada, zor bir iklim altında çalışıyoruz ki, 25-30 kişilik endüstriyel dağcı dediğimiz bir ekip bazı kayaları sabitliyor, bazı kayaları kontrollü bir şekilde alıyor. Bazı kayalar üzerine özel çelik ağlar geriyorsunuz. Böyle bir süreçten geçtik. Çok şükür tamamlandı. Bugüne kadar kapalıyken hiç ziyaretçi almayan bir bölüm vardı. Oranın da restorasyonunu tamamladık. 1 Temmuz’da açıyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Kız Kulesi’ndeki çalışmalar

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kız Kulesi’ne ilişkin şunları söyledi:

“1995-2000 yılları arasında ihaleyle bir işletmeye verilmiş ve yeme-içme yeri haline getirilmiş. Orijinal görüntüsünden de farklı bir görüntüye getirilmiş. Biz bununla ilgili ‘Kız Kulesi’nin Gözünden İstanbul’ diye bir proje başlattık. Önümüzdeki ayın sonu itibariyle inovasyon ve restorasyon çalışmasına başlıyoruz. Bunu yaparken de koruma ve restorasyon konusunda çok önemli bir isim olan Prof. Dr. Zeynep Ahunbay’la çalışıyoruz. Mimari olarak da Ağa Han Ödüllü Han Tümertekin’le beraber çalışıyoruz. Biz Bakanlık olarak buranın işletmesini geri aldık. Tekrar özgün haline geri getireceğiz. Çalışmayı yapmadan önce de internetten kamuoyuyla yapılacak işlemleri paylaşacağız. İnşallah 2022 Nisan ayına yetiştireceğiz.”