Müstakil Konut imarlı arsa fiyatları arttı

Pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte son 1 yıl içinde Türkiye genelinde konut imarlı arsa fiyatları ortalama olarak yüzde 37 artarken aynı süre içinde arazi fiyatlarında yaşanan yükseliş de yüzde 24 seviyelerinde oldu.

Müstakil Konut imarlı arsa fiyatları arttı

Endeksa verilerine göre ortalama arsa metrekare fiyatı 701 TL, arazi metrekare fiyatı ise 51 TL oldu.

3 büyük şehir arasında arsada Ankara, arazide ise İzmir en çok değer kazanan şehirler oldu

3 büyük şehirdeki arsa ve arazi fiyatlarındaki değer değişiminde arsada lider Ankara, arazide ise İzmir oldu.

Ankara’da yıllık değer değişimi arsada %35, arazide %11; ortalama metrekare fiyatı arsalar için 414 TL, araziler için 42 TL.

İzmir’de yıllık değer değişimi arsada %29, arazide %24; ortalama metrekare fiyatı arsalar için 1.053 TL, araziler için 82 TL oldu.

İstanbul’da ise yıllık değer değişimi arsada %19 arazide %2; ortalama metrekare fiyatı arsalar için 1.572 TL, araziler için 150 TL.

Yazlık bölgelerde Antalya başı çekiyor, Muğla ikinci sırada

Endeksa’nın analizine göre yazlık bölgelerdeki arsa ve arazilerdeki değer artışı Türkiye ortalamasını katladı. En fazla artış Antalya’da yaşanırken, Antalya’da arsa fiyatlarında yıllık değer artışı %59, arazi fiyatlarında %35 seviyesinde; arsaların ortalama metrekare fiyatı 796 TL, arazilerin metrekare fiyatı 65 TL oldu.

Antalya’dan sonra en fazla artış ise Muğla’da yaşanırken, Muğla’da son 1 yılda arsa fiyatları %53, arazi fiyatları %29 artış gösterdi. Muğla’da arsaların ortalama metrekare satış fiyatı 886 TL, arazilerin ortalama metrekare satış fiyatı 67 TL olarak ölçüldü.

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE