banner77

Beykoz için beklenen karar çıktı! Şimdi yeni imar planları geliyor

Beykoz ilçesi sınırlarında SİT alanı çalışması tamamlandı. Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, ilçe sınırları içindeki SİT alanlarını belirledi. Çavuşbaşı ve Göreli Mahalleleri için yeni imar planları yolda...

Beykoz için beklenen karar çıktı! Şimdi yeni imar planları geliyor
banner80

Beykoz'un Çavuşbaşı ve Görele Mahalleleleri için beklenen SİT kararı çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü, İstanbul'un önemli ilçesi Beykoz'da bazı alanlar için kritik karara imza attı.

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, İstanbul'da Beykoz ilçesinde yeni alanların ilanını yayımladı. Beykoz ilçesinde kesin korunacak alanlar belirlendi. İlgili karar Resmi Gazete'de ilan edilerek süreç resmen başlamış oldu. Bu kararın ardından Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın "Böylece hem doğamız kesin bir şekilde koruma altına alındı, hem de bu bölgedeki hemşehrilerimiz için uzun süredir üzerinde çalıştığımız imar sürecinde önemli bir aşamaya gelindi." dedi.

İstanbul Beykoz ilçesi'nde Çavubaşı başta olmak üzere pek çok mahalle için 2/B arazilerinin sıkça rastlandığı alanlar bulunuyor. Pek çok hazine malı arazi üzerinde ise sorunlar bulunuyor. Diğer taraftan yıllardır imar bekleyen pek çok arsa sahibi ise imar izni almak için uğraşıyordu.

Beykoz’da Çavuşbaşı Bölgesi ve Görele Mahallesi’nin imar planı çalışmaları için gerekli olan ve aynı zamanda doğanın korunmasını sağlayan “Sit Derecelendirmesi” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak Resmî Gazete’de yayımlandı.

Bölge halkının uzun yıllardır beklediği müjdeli gelişmeyle birlikte 1/5000 Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı’nın yapılabilmesinin önü açıldı.

Beykoz’da Çavuşbaşı Bölgesi ve Görele Mahallesi’nin imar planı çalışmaları için gerekli olan “Sit Derecelendirmesi” Resmî Gazete’de yayımlandı.

Uzun süredir üzerine çalışılan imar süreciyle ilgili konuşan Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın: “Çavuşbaşı bölgesi ile Görele mahallemizin “Sit Derecelendirmesi” bugün Resmî Gazete’de yayımlandı. Böylece hem doğamız kesin bir şekilde koruma altına alındı, hem de bu bölgedeki hemşehrilerimiz için uzun süredir üzerinde çalıştığımız imar sürecinde önemli bir aşamaya gelindi. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a büyük ilgi ve destekleri için hemşehrilerimiz adına şükranlarımı sunarım. Beykoz’umuz için hayırlı olsun.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2020, 23:05

Haber Editörü

YORUM EKLE