Mersin il merkezine ortalama 160 kilometre uzaklıkta bulunan Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli mahallesinde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Santrali projesi bölgedeki emlak piyasası da yukarı yönlü etkiledi.

Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar ise konut azlığı nedeniyle santralin inşaat alanına 67 kilometre mesafedeki Taşucu’nda inşaata büyük bir talebin olduğunu belirtirken Taşucu’nda 25 yıldır emlakçılık yapan Mesut Katı da bir yıl öncesine kadar 180-200 bin liralı olan daire fiyatlarının 350-400 bin liraya, 1.000 lira olan daire kiraların ise 4-5 bin liraya kadar çıktığını söyledi.

Sözcü’de Ali Ekber Şen tarafından hazırlanarak yayınlanan habere göre, bölgede yapımı devam eden projede çalışanları nedeniyle adeta Rusya’nın bir ilçesi gibi olan Taşucu’nun kış aylarında ancak 10 bini bulan nüfusu 20 bini geçerken, gayrimenkul satış ve kira fiyatları tavan yaptı. İlçede gözle görülür inşaat yapımında artış kaydedilirken, bazı ünlü markalar da Taşucu’nda mağaza açtı.

Daha önce oturmak için pek tercih edilmeyen Kum Mahallesi’ndeki evlerin şu anda 3 bin liraya kiraya verildiğine dikkat çeken Mesut Katı, “Bu mahallede sıfır evlerin kirası ise 4-5 bin lira. Öğrencilere 500-600 TL’ye kiraya veriyorlardı. 1.000 TL’ye en güzel, en lüks evde oturmak mümkündü. Şimdi bunun 3-5 katı oldu. Yöre halkı çok sevinçli, insanlar paraya bakıyor. Evleri değerlendi, malları değerlendi. Kat karşılığı müteahhitten üç beş daire aldılar. Daha önce kat karşılığı en fazla yüzde 30 verilirken şimdi yüzde 50 veriliyor” şeklinde konuştu.