Startup Genome ve Küresel Girişimcilik Ağı tarafından hazırlanan 2021 Küresel Startup Ekosistemleri Raporu’na göre, İstanbul küresel çapta yükselen ekosistemler arasında 15. sırada bulunuyor. Dünyanın önde gelen 140 girişimcilik ekosisteminin incelendiği raporda İstanbul, son iki buçuk yıl içerisinde toplam 4 milyar dolar ekosistem değeri yaratmasıyla dikkat çekiyor. Ekosistem değerinin 181 milyon dolarını erken aşama fonlamalar oluşturuyor.

Oyun sektörü ön planda

İstanbul’da bulunan oyun, yapay zeka, büyük veri ve veri analitiği sektörleri; yetenek, destek kaynakları ve startup etkinlikleri açısından ön planda. Global bağlantılar, teknoloji tabanlı yetenek havuzu ve vergi avantajları, startup'ların İstanbul’u tercih etmelerindeki temel belirleyiciler arasında. 

4 milyar dolardan fazla değer üreten 79 ekosistem var

İstanbul’un Türkiye girişimcilik ekosisteminin lokomotifi konumunda olduğunu söyleyen IFASTURK Eğitim, Ar-Ge ve Destek Kurucusu Mesut Şenel, “Dünyada 4 milyar doların üzerinde değer üreten 79 ekosistem var. İstanbul’un yükselen girişimcilik ekosistemleri arasında olması, Türkiye girişimcilik ekosisteminin güçlenmesine de yardımcı oluyor. Girişimcilerin vergi indirimi, personel desteği ve maliyet avantajı sağlayan devlet destekleriyle buluşmalarına yardımcı olarak ekosistemin daha da güçlenmesi için çalışıyoruz.” dedi.